Skip to main content
Please wait...

Iskustva institucija na terenu biće osnova Komisiji za jednakopravnost spolova SKS za dalje smjernice njihovog djelovanja

lamija.bojadzic (27, Mar 2024)

Komisija za jednakopravnost spolova Skupštine Kantona Sarajevo nastavila je pratiti realizaciju ranije definisanih zaključaka ove komisije o temi "Konsultacije i praksa u primjeni multidisciplinarnog odgovora u slučaju nasilja nad ženama i primjene Zakona o zaštiti nasilja u porodici”.

Prije sedam dana na tematskoj sjednici komisije o temi nasilja u smislu stanja kriminaliteta u oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici govorili su predstavnici Tužilašta KS, MUP-a KS, vladine i nevladine organizacije, predstavnici Federacije BiH, kao i državnog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.

Svoja iskustva, aktuelne projekte, planove, ali i slabe tačke u sistemu prevencije i represije, danas su predočili i predstavnici kantonalnih ministarstava, ustanova socijalne zaštite, Fondacija lokalne demokratije i Sigurne kuće u Sarajevu, te Gender centar Vlade FBiH.

Prema riječima ministrice za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Ende Pavić Pečenković sistem itekako prepoznaje žrtve porodičnog nasilja. Već se na terenu sprovode ciljani socijalni programi u ovakvim slučajevima, od smještaja u Sigurnu kuću, nakon toga obezbjeđenja plaćenog stambenog smještaja te plaćanja vrtića djeci korisnika. Također je naglašeno intenzivno kadrovsko i materijalno kapacitiranje Centra za socijalni rad, Porodičnog savjetovališta u svrhu pojačanog teraputsko-savjetodavnog rada i psiho - ekonomskog osnaživanja žrtava nasilja.

Posebno je istaknuto dobro iskustvo i značajni rezultati djelovanja grupa samopomoći gdje su ciljne skupine vršioci nasilja te je predloženo da se takva praksa ponovno uvede.

Povratnici u krivično djelo nisu ni ovdje izuzetak, pa se navodi da u FBIH, od svih procesuiranih počinilaca porodičnog  nasilja, njih oko 40 posto  ponovno počini isto ili slično krivično djelo što, kako je naglašeno, posebno opterećuje resurse u sprečavanju nasilja u porodici.

Svoje aktivnosti predstavila je Fondacija lokalne demokratije koja u saradnji sa kantonalnim ministarstvom za socijalnu zaštitu  već godina uspješno vodi Sigurnu kuću u Sarajevu. Također, u sistemu je zapaženo i djelovanje Zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći  žrtvama ovog nasilja.
 
Slabe tačke se vežu za nedostatan pravni okvir u oblasti zaštite od porodičnog nasilja, Krivičnog zakona FBiH kao i tretiranja i kažnjavanja ovakvih djela. Istovremeno, kako su se svi složili, moguće je i trenutno bolje koristiti rapoložive resurse, poboljšati međusobnu koordinaciju svih subjekata.

Potrebno je, kako je istaknuto, djelovanje i rezultate učiniti vidljivijim javnosti, kreirati i održavati medijski fokus na ovoj temi, jasno precizirati sve korake koji žrtvi stoje na raspolaganju u svrhu njene zaštite i daljeg tretiranja kako bi se žrtve dodatno ohrabrile, prijavile nasilje te pomogle u njegovom daljem sprečavanju.

Komisija za ravnopravnost spolova Skupštine Kantona Sarajevo, kojom predsjedava zastupnica Vildana Bešlija će, imajući u vidu iznesene podatke na obje tematske sjednice  posvećene femicidu i nasilju u porodici, definisati i predložiti smjernice daljeg djelovanja svih nadležnih koji se, u svojoj nadležnosti, bave porodičnim nasiljem.